شرح صدر چيست؟ نسخه PDF چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 16
بدعالی 

شرح،صدر،چیست،گنجینه معرفت،قرآنشرح صدر، يعنى؛ گشودن سينه. اين عنوان كنايه از؛ پذيرش روح و روان انسان براى اسلام حقيقى و زيادى شناخت و توفيق اعمال نيك است. زيرا واژه اسلام شامل عقيده و عمل مىشود و منحصر به اعتقاد درونى نيست. امّا آنان كه راه هدايت را براى خود نپسنديدند و پيروى از شهوات نفس كردند و به سوى انحراف روانه شدند، كه غالبا يا به خاطر شهوت پرستى و يا هم از روى عناد و لجاجت انسان از صراط مستقيم فاصله گيرد، خداوند قلب ها و روح مجردشان را آن چنان تنگ و بسته قرار مي‌دهد كه ديگر توفيق كار خوب يا عقيده سالم را هم از آنان مىگيرد و بدينسان قلب آنان به قساوت و خشكى مىگرايد و پيوسته از اسلام و نور ايمان دور مىشود كه پندارى از شدت تنگى قلب به بالا مىخواهد پرواز كند. شايد روزنه اميدى به دست آورد و هوایى استشمام كند ولى هيهات كه ديگر توفيق از او سلب شده و راه بازگشت بر او بسته شده كه البته خود، آن روزنه هاى اميد را بر روى خویش بسته است و با عناد و لجاجتش خود از نور هدايت فاصله گرفته و به وادى ظلمات روانه شده است.

خداوند حالت  چنين گمراهانى را، چه جالب و زيبا توصيف مىكند كه گوئى، دين چون  بارى سنگين بر دوشش قرار گرفته تا آن جا كه نفسش تنگ مي‌آيد و در پى تهويه سالمى است كه مىخواهد به بالاى آسمان ها برود و يا اين كه به عكس، توانائى ماندن در روى زمين و استشمام هواى سالم را ندارد كه كنايه از هدايت است و به بالا مي‌رود كه در آن جا اكسيژن زيادى نيست و قلبش گرفته مىشود و نفسش به تنگ مي‌آيد و اين كنايه از تنگى قلب و گرفتگى روح در اثر پس زدن صراط مستقيم الهى است.

آرى ! چه بسا ديده ايم گمراهان ساعت هاى متمادى در مجلس عيش و نوش مىنشينند و خوش مىگذرانند ولى اگر به آنان بگوئى دو ركعت نماز بخوانيد، گويا بارى سنگين بر آنان تحميل كرده اى كه از آن كمرشان شكند و دنبال فرار از اين بار سنگين اند. ولى مؤمنان وقت نماز كه مىشود با روئى خوش و قلبى گشاده آن را در آغوش مىگيرند، زيرا وقت نماز، وقت ديدار با معشوق است.

از اين روى است كه پيامبر خدا(ص) هنگام نماز به بلال مىفرمود: " ... أرحنا يا بلال، یعنی؛ ... اى بلال اذان بگو تا از مجالست دنيائيان راحت شويم و به ديدار معشوق با قلبى باز و روئى افروخته بشتابيم. "

شرح صدر از بزرگ ترين نعمتهاى الهى است كه نصيب مؤمنان مىگردد و پيش از همه نصيب رسول خدا(ص) گرديد. " أ لم نشرح لك صدرك " - آيا سينه‌ات را گشايش و وسعت نداديم؟. و از سوئى ديگر ضيق و تنگى سينه نيز بزرگ ترين عذاب الهى است كه در اثر لجاجت و عناد و پيروى از نفس امّاره و شيطان درون، گمراهان مبتلايش مىگردند.

از رسول خدا(ص) پرسيدند: معناى شرح صدر چيست؟

فرمود: " ... نور يقذفه الله فى قلب من يشاء فينشرح له صدره و ينفسح، یعنی؛ ... نورى است كه خداوند در قلب هر كه بخواهد مي‌افكند كه در اثر آن قلبش گشاد و وسعت می يابد."

سپس پرسيدند: علامتش چيست؟.

فرمود: در فكر خانه جاويدان بودن و از خانه غرور (دنيا) دورى جستن و آمادگى براى مرگ قبل از رسيدن، با ايمان و عمل صالح و تلاش و پيكار در راه خدا.

 

www.pasdareeslam.ir

 
قبل >